Kontakta biblioteket

Kontaktinformation till oss som arbetar på biblioteken i Ulricehamns kommun.

Bild på bibliotekarie vid bokhyllor.Bibliotekarie på Ulricehamns stadsbibliotek. Foto: Sören Håkanlind

Ulricehamns stadsbibliotek
Stadsbiblioteket
Badhusgatan 1,
523 86 Ulricehamn

Expedition stadsbiblioteket, omlån, biljetter
lanedisk@ulricehamn.se
0321-59 51 50

Stadsbiblioteket upplysning, information
infodisk@ulricehamn.se
0321-59 51 51

Personal

Enhetschef Bibliotek, allmänkultur
Anna-Lena Johansson
annalena.johansson@ulricehamn.se
0321-59 51 53

Bibliotekarie, barn, biblioteksansvarig i Hökerum, systemansvarig
Petra Berglund
petra.berglund@ulricehamn.se
0321-59 51 54

Bibliotekarie, webb, lokal litteratur, släktforskning
Sofia Carlenberg
sofia.carlenberg@ulricehamn.se
0321-59 51 52

Bibliotekarie, barn, programansvarig
Britt Dahlström
britt.dahlstrom@ulricehamn.se
0321- 59 51 59

Biblioteksassistent, ekonomi
Carina Forsberg
carina.forsberg@ulricehamn.se
0321-59 51 56

Biblioteksassistent/bokuppsättare
Inger Gotting
inger.gotting@ulricehamn.se
0321-59 51 55

Bibliotekarie, biblioteksansvarig i Gällstad, boken kommer, talböcker
Erik Gustafsson
erik.gustafsson1@ulricehamn.se
0321-59 51 57, 0321-59 51 63 (Gällstad)

Biblioteksassistent, barn, programansvarig
Gisela Hellstrand
gisela.hellstrand@ulricehamn.se
0321-59 51 54

Biblioteksassistent, katalogansvarig
Marianne Johansson
mariann.johansson@ulricehamn.se
0321-59 51 57

Bibliotekarie, barn, biblioteksansvarig i Blidsberg
Elin Liljemark
elin.liljemark@ulricehamn.se
0321-59 51 56, 0321-59 55 62 (Blidsberg)

Bibliotekarie, katalog, biblioteksansvarig i Gällstad
Malin Lindén
malin.linden@ulricehamn.se
0321-59 51 57, 0321-59 51 63 (Gällstad)

IT-bibliotekarie, systemansvarig, biblioteksansvarig i Grönahög
Anna-Karin Svensson
annakarin.svensson@ulricehamn.se
0321-59 51 52, 0321-59 51 62 (Grönahög)

Bibliotekarie, barn, bokprat
Anna Vallin
anna.vallin@ulricehamn.se
0321-59 51 52

Övriga filialer

Biblioteksansvarig Älmestad
Lena-Britt Cederblad
lenabritt.cederblad@ulricehamn.se
0321- 59 55 55

Biblioteksansvarig Trädet
Aina Johansson
aina.johansson@ulricehamn.se
0321-59 51 64

Biblioteksansvarig Dalum, Timmele
Anette Rosell
anette.rosell@ulricehamn.se
0321-59 51 67 (Timmele)
0321- 59 51 60 (Dalum)

Publicerat av Sofia Carlenberg den 4 januari 2017, senast ändrad den 25 september 2020 av Ulrika Emtervall

Hjälpte informationen på denna sida dig?