Omröstningsmånad – här är datumen att hålla koll på

Mars månad betyder att vi går in i månaden för Ulricehamns kommuns första folkomröstning. Lördag den 29 mars är det dags, men det finns fler viktiga datum att hålla koll på.

Lördag den 29 mars kommer Ulricehamns kommuns första rådgivande folkomröstning att äga rum. Frågan, som kom till genom ett folkinitiativ, handlar om hur Marknadsplatsen i Ulricehamn ska användas i framtiden.

-Det känns spännande att gå in i mars för nu intensifieras arbetet med folkomröstningen, även om mycket av förberedelserna är klara är det fortfarande mycket kvar som ska gå i lås, säger Karin Bergdahl, valsamordnare i Ulricehamns kommun.

Arbetet med folkomröstningen påbörjades i samband med att namnlistorna lämnades in i maj förra året och efter beslutet om att det skulle ske en folkomröstning har kommunens valsamordnare arbetat med frågan på heltid.

-Jag har haft stor nytta av att ha jobbat med våra svenska val och valen till Europaparlamentet tidigare, men då har vi haft Valmyndigheten i ryggen. Den här gången har vi fått dra det stora lasset själva, säger Karin Bergdahl.

Hon berättar att kommuner som tidigare haft folkomröstningar har varit väldigt hjälpsamma och gärna delat med sig av sina erfarenheter.

-Det har varit till stor hjälp och jag känner mig trygg inför den 29 mars.

Förutom själva dagen för folkomröstningen tipsar datum Karin Bergdahl om fler datum som är viktiga:

14 mars – Röstkorten börjar skickas ut

24 mars – Förtidsröstningen öppnar i rådhuset

29 mars – Omröstningsdag, preliminärt resultat väntas under kvällen

30 mars – Nytt preliminärt resultat presenteras –  nu kompletterat med förtidsröster

31 mars – Slutgiltig rösträkning och resultat

Mer information om valet finns på ulricehamn.se/folkomrosta

Publicerat av Rebecca Berndes den 3 mars 2025, senast ändrad den 3 mars 2025